08.04.2019
Freedom Bread
Wystawa prezentująca najnowsze wydawnictwo Państwowego Muzeum na Majdanku – komiks „Chleb wolnościowy”. 15 plansz ekspozycji ustawionych w przestrzeni miasta przybliża autentyczne relacje więźniów KL Lublin.
Concept and script: Dorota Niedziałkowska, Lech Remiszewski, Izabela Tomasiewicz
Translation: Lech Remiszewski
Illustrations: Paweł Piechnik
Graphic design: Izabela Tomasiewicz
The date of the exhibition, venue:
26.04. – 25.05.2019 (the center of Lublin)
26.05. 2019 – 9.08.2021 (next to the Visitor Service Centre)
---
Po raz pierwszy Państwowe Muzeum na Majdanku wydaje komiks oparty na relacjach byłych więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu, stworzony przez Pawła Piechnika. Album ukazuje się z okazji 75-lecia powstania Muzeum. Premiera Chleba wolnościowego odbędzie się 11 maja 2019 r. podczas Lubelskich Spotkań z Komiksem w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. H. Łopacińskiego, ul. Peowiaków 12.
Komiks stanowi zbiór graficznych opowieści o losach jedenastu więźniów Konzentrationslager Lublin. Sformułowanie „chleb wolnościowy” było używane przez osadzonych w obozach koncentracyjnych w czasie II wojny światowej. Oznaczało chleb wypiekany poza obozem i jednoznacznie kojarzyło się z tęsknotą za domem. Tytuł komiksu wyraża niezbywalne prawo człowieka do wolności. „Chleb wolnościowy" był i jest dzisiaj wartością, która wskazuje na różne postawy ludzkie, przedstawione w trzech częściach komiksu: O głodzie, O śmierci, O wolności. Tym, co łączyło współwięźniów i dawało siłę do codziennej walki o życie, była szeroko pojęta nadzieja wolności. Na tym skupia się trzecia część publikacji.
Komiksowi towarzyszą: krótkie posłowie historyczne, słownik terminów i biogramy więźniów, których historie stały się kanwą narracji. Autor w swojej koncepcji wykorzystał fragmenty książek Niebo bez ptaków Danuty Brzosko-Mędryk i Pole śmierci Andrzeja Stanisławskiego, relację Jolanty Nowakowskiej-Korzeniewskiej oraz wspomnienia zawarte w opracowaniu Marty Grudzińskiej Majdanek. Obóz koncentracyjny w relacjach więźniów i świadków.