Rok szkolny 2025/2026

w edukacji muzealnej

Uczennice oglądające przedmioty w archiwum.
Pracowniczki Działu Edukacji Państwowego Muzeum na Majdanku zrealizowały 143 przedsięwzięcia przygotowane z myślą o polskich i zagranicznych odbiorcach. Ponad 4000 osób wzięło udział w warsztatach partycypacyjnych, pobytach studyjnych, seminariach, spotkaniach metodycznych, projektach oraz wykładach, podczas których poznawało historię byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku.

Regularne spotkania z młodzieżą, przedstawicielami grup zawodowych, lokalną społecznością oraz osobami zagrożonymi wykluczeniem były okazją do opowiedzenia o losach ofiar KL Lublin z wykorzystaniem zróżnicowanych materiałów źródłowych, takich jak fotografie, obozowe artefakty, relacje wideo czy wspomnienia byłych więźniów. Działania te sprzyjały wspólnej analizie przeszłości, rozwijaniu krytycznego myślenia i refleksji poświęconej współczesności.

Prezentacja multimedialna wyświetlana na projektorze. Pokazywane jest zdjęcie rodzinne.

W ramach stałej współpracy z pedagogami w październiku 2025 roku zorganizowaliśmy seminarium metodyczne pt. „Wiarygodność Internetu w edukacji historycznej. Pułapki i możliwości”. Jego celem było podjęcie dyskusji na temat szans i zagrożeń, jakie w nauczaniu o II wojnie światowej niosą różnorodne platformy online. 50 nauczycieli zgłębiało tę problematykę, wysłuchując wystąpień ekspertów: prof. Rafała Wnuka, dyrektora Muzeum II Wojny Światowej oraz dr Ewy Wampuszyc z United States Holocaust Memorial Museum. Prelegenci poruszali zagadnienia związane z krytyką źródeł, a także prezentowali wiarygodne serwisy internetowe, wspierające edukację o Zagładzie.

Grupa dorosłych siedzących na auli.

W roku szkolnym 2025/2026 wraz z funkcjonariuszami lubelskiej i krakowskiej Policji oraz Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie kontynuowaliśmy również cykl 10 seminariów poświęconych sprawcom zbrodni i motywom ich postępowania. Program skierowany do strażników granicznych dodatkowo uzupełniały wykłady o prawach człowieka. Zwieńczeniem całego cyklu były wspólne warsztaty dla Policji i Straży Granicznej, poświęcone propagandzie III Rzeszy.

Grupa dorosłych pracująca z materiałem źródłowym.

Minione miesiące to również czas projektów edukacyjnych. W kwietniu podsumowaliśmy III edycję przedsięwzięcia „Bio(topo)grafie. Odkrywanie utraconego”, realizowanego od 2024 roku przez uczniów XXX Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie. Celem programu było zachęcenie młodzieży do samodzielnego odkrywania indywidualnych losów lubelskich Żydów oraz poznawania ich historii zapisanej w przestrzeni miasta. Finałowa odsłona stanowiła próbę artystycznego upamiętnienia żydowskich mieszkańców Lublina. Uczniowie samodzielnie przygotowali mural nawiązujący do losów tej społeczności w XX wieku.

Uczniowie pracujący w grupach.

Drugą inicjatywą rozpoczętą w mijającym roku szkolnym i skierowaną do młodych odbiorców jest projekt pt. „Jadwiga Ankiewicz. Rok Pamięci”, podczas którego przypominamy o historii nastolatki, osadzonej na Majdanku w 1943 r. Z okazji zbliżającej się 100. rocznicy jej urodzin zaprosiliśmy uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych wraz z nauczycielami do poznania zapisków z „Dziennika” Jadwigi oraz prowadzenia własnych notatek dokumentujących życie współczesnych nastolatków. W okresie od marca do czerwca uczniowie z 10 szkół z całej Polski tworzyli wspólną opowieść o swoich indywidualnych doświadczeniach.

Szczególnym wydarzeniem był również spacer pamięci, przygotowany w 84. rocznicę rozpoczęcia akcji „Reinhardt”. 17 marca razem z młodzieżą z lubelskich szkół, lokalną społecznością oraz przedstawicielami instytucji miejskich upamiętniliśmy losy ludności żydowskiej. Podczas przejścia ulicami dawnego getta na lubelskim Podzamczu odczytywaliśmy relacje świadków historii, a także rozmawialiśmy o tragicznych doświadczeniach bezimiennych ofiar Zagłady.

Grupa młodzieży idąca ulicą Lublina.

Wszystkim uczestnikom naszych edukacyjnych aktywności dziękujemy za miniony rok szkolny i życzymy bezpiecznych oraz udanych wakacji. Do zobaczenia we wrześniu!